הפגם הגדול ביותר בעמדת קראטה שוטוקאן (קוקוטסו דאצ’י)

שוטוקאן קראטה הוא אחד מסגנונות הקראטה המשמעותיים ביותר בעולם; כל כך הרבה סגנונות נגזרים מהמערכת הזו ולכן הם נגועים בכמה מושגים מאוד לא נכונים. אז בין אם אתה לומד Shito ryu, Isshin Ryu, Kyokushinkai, או כל סגנון שמשתמש ב-Heian kata, אתה כנראה עושה את הטעויות שאני מפרט במאמר זה. זה לא אומר שעמדת הקראטה שלך היא אסון, זה רק אומר שאם תבצע כמה התאמות תוכל לשפר אותה.

עמדת קראטה נכונה חייבת להיות שילוב מושלם בין ניידות למוצקות. ניידות היא כאשר אדם יכול להפעיל את גופו במהירות. מוצקות היא כאשר אדם יכול להחזיק בקרקע עם הרגליים ולא לזוז.

עם זאת, בעמדת Shotokan kokutsu dachi, היכולת להיות נייד או מוצק נפגעה. אם תלמדו את כפות הרגליים, תראו שהן מצביעות לכיוונים שמרוחקים זה מזה יותר מתשעים מעלות. המשמעות היא שהיציבה לא יכולה להחליט אם היא אמורה להיות ניידת או מוצקה.

אם כף הרגל האחורית פונה הרחק מהמטרה, השרירים העיקריים מצביעים הרחק מהמטרה. כף הרגל במצב לא נכון פירושה שלא תהיה מספיק אחיזה לדחוף. הרגל הפונה הרחק מהמטרה פירושה שלא ניתן להשתמש כראוי בשרירי הדחיפה העיקריים של הרגל.

יתר על כן, הירכיים לא יהיו מכוונות בכיוון הנכון, וכאשר דוחפים עם הרגל יהיה ‘ניקוז אנרגיה’ בגוף. זה אומר שהמותניים לא יהיו חזקות מספיק כדי לשמור על אנרגיית הדחף. זה יכול להיות רציני מספיק כדי להחליש את הגב ואפילו (במקרים נדירים) להוביל לנזק לגב התחתון.

כדי לפתור בעיה זו, כל שעליכם לעשות הוא לסובב את כף הרגל האחורית ב-45 מעלות או פחות לכיוון הדחיפה. זה ימקם את כף הרגל למתיחה נכונה ויכין את שרירי הליבה לזריקת הגוף. כמובן, זה ישנה את הטבע המהותי של היציבה.

אז כאשר אתה מסובב את כף הרגל שלך נכון, תצטרך להבין את הזווית הנכונה בירכיים שלך ולהניח את המשקל שלך יותר על הרגל האחורית. פעולה זו תכין את הגוף לדחף מירבי, אבל מדריכי שוטוקאן יתנגדו ליישור הגוף הזה מסיבה אחת פשוטה: אין לו תחושת כוח שוטוקאן. אבל זה פשוט מוכיח שהמערכת הושחתה על ידי הרגשה וכוח, ולא על ידי האיזון בין השקעת המשקל והשלכת הגוף.

כדי להתמודד עם זה, מאסטרים של Shotokan הפכו את הסגנון לספציפי להסתמך על עמדות פרונטאליות אגרסיביות מדי. מה שהם עשו זה בסדר, אבל רק במצבים מיוחדים, וההוכחה היא בעובדה שעמידת הגב עוסקת יותר בהחזקת הקרקע מאשר בשיגור הגוף. לכן, יש לקבל החלטה, לעשות כפי שאומרים לך בשיעורי שוטוקאן קראטה או סגנונות אחרים של אומנויות לחימה קלאסיות, או להעריך את תקפות הפיזיקה שהצגתי כאן ולשנות את עמדתך כך שתתאים לזה.

Leave a Comment