עובדות על רצפת מגרש הכדורסל

פרי מוחו של מאמן הספורט הקנדי-אמריקאי ד”ר ג’יימס נייסמית’ בסוף 1891, כדורסל שוחק לראשונה בבית הספר לאימון YMCA (כיום ספרינגפילד קולג’) במסצ’וסטס. על נייסמית’ הוטל למצוא דרך לשמור על הילדים פעילים בתוך הבית במהלך חורפים קשים בניו אינגלנד. לאחר ניסוי וטעייה, המשחק הומצא ונולדה תעשיית ספורט ענקית. רצפת חדר הכושר של ימק”א הייתה עשויה מקרשים מייפל, שהוא עד היום אחד החומרים הסטנדרטיים בהם משתמשים.

הסיבה העיקרית לשימוש במייפל היא בגלל החוזק שלו. לגבי השימוש בעץ, מבחן קשיות ג’אנקה (המכונה גם “סולם ג’אנקה”) מפרט את הקשיות של כל סוג עץ. מייפל מדורג ב-1450 בסולם, אלון לבן מגיע ב-1360, 1320 הוא עבור אפר לבן ו-800 עבור מהגוני. לעתים קרובות כאשר מותקנים מגרשי כדורסל מייפל, עץ המייפל יושב בדרך כלל על תת-רצפת העשויה מעץ רך יותר, כגון אשוח דגלאס (מבחן קשיות ג’אנקה נותן לו ציון של 660) או אורן לבן (420). ישנם סוגים רבים של תת רצפות בשימוש בחדרי כושר ברחבי העולם, אך כולם משרתים את אותה מטרה מהותית: להפחית את ההשפעה על הקרסוליים, הברכיים והגב התחתון במהלך משחק.

מכיוון שהמייפל חזק ועמיד בפני שריטות ושריטות, היתרונות המובנים הללו הופכים אותו למשטח המושלם עבור חדרי כושר עם רצפות ספורט. באופן ספציפי, מייפל מציע עמידות גדולה בפני זעזועים והוא קשיח ועמיד מספיק כדי לעמוד בתנועה כבדה ללא נזק. מייפל הוא לא רק חזק, אלא גם הגרגירים שלו הדוקים במיוחד, מה שאומר שהסיבים העדינים שלו עוזרים במניעת התפצלות. לכן קשה יותר לאבק ושיער פזור להצטבר בין הסדקים.

אולי מעולם לא שמתם לב לזה במשחק היומיומי, אבל בכל פעם שרגלכם פוגעת בקרקע, יש כמות אינסופית של קפיצה חוזרת. הסיבה לכך היא שהקומה מספקת לשחקנים מעט “לתת”, המשמשת כחיץ. התוצאה היא פחות בלאי בגוף השחקן, מה שעושה הבדל מהותי ברמות העייפות שלו עם הגיל (הידוע בתעשייה כמאפיין משטח אורטופדי).

כאשר רצפת מגרש ספורט הותקנה בהצלחה, היא משופשת חלקה לפני מריחת שתי שכבות של סילר פוליאוריטן. אורטן מבריק יעניק למשטח מראה חלק ומבריק. לאחר ייבוש, קווי המשחק נצבעים ומוסיפים גרפיקה. לרוב בתי הספר התיכוניים, המכללות והאוניברסיטאות יוחל לוגו הפקולטה שלהם, בעוד שחדרי כושר פרטיים, מגרשי כדורסל מקצועיים ומקומות ספורט אחרים נוטים לבחור להחיל את הלוגו הארגוני שלהם או מותג החסות שלהם. לאחר סיום קווי המשחק והלוגו, מורחים שתיים או שלוש שכבות נוספות של גימור urethane. כאשר כל התהליך הושלם, הקווים והגרפיקה, למעשה, הפכו לחלק מרצפת הספורט עצמה.

יצרני ריצוף לחדר כושר רבים וחברות התקנות ספורט מקצועיות ממליצות לחדש מגרש ספורט לפחות פעם בשנתיים. בנוסף, יש לנקות כל משטח רצפת ספורט עם מגב לח על בסיס תכוף, רצוי פעם ביום. אם אפשר, כדאי לנגב יבש את כל האזור בין פעילויות כדי להסיר חלקיקי לכלוך אקראיים.

Leave a Comment